Програма:
1 ДЕН:
06:00ч. Тръгване от Бургас в посока Димотика, Гърция. По пътя ще имаме възможност да посетим Устремския девически манастир "Св.Троица" – най-големият действащ девически манастир в този край, известен още като Вакъфски или Хайдушки. До 1909г. Устремският манастир е бил мъжки манастир. По пътя ще направим няколко почивки, преди да стигнем до Димотика, Гърция, където ще имаме възможност да разгледаме забележителностите на града. Следобед се връщаме в България и ще се настаним в хотел „Св. Св. Константин и Елена“ в гр. Ивайловград. Вечерта ще си направим купон в ресторанта на хотела, а на следващия ден след закуска ще се отправим обратно към Бургас. В Ивайловград ще посетим местна таханджийница, от където може да се закупи прясно изпечен тахан.
2 ДЕН:
Ще посетим антична вила „Армира“ , която се намира на 4км. западно от Ивайловград. Била е открита при строителни работи за язовир през 1964 г. Вила „Армира“ е един от най-ранните и най-точно датирани вилни комплекси от римската епоха, проучени в България. Тя е изключителен архитектурен паметник от преди 2000 години. Това е най-пищно украсеният частен дом (дворец) от римската епоха, разкрит в българските земи. Вилата е била център на поземлено Владение, основано от богата тракийска аристократична фамилия. Античната вила „Армира“ е била издигната на площ от 3600 кв. м. Върху тази площ са разположени жилищната сграда на собствениците, както и градина за отдих и разходки.
Оттук ще се отправим към с. Мезек, където ще разгледаме Мезешката крепост „Неузетикон” ( или Неутзикон) средновековно византийско укрепление изградено през 11 – 12 век, най-добре запазеното отбранително съоръжение в Родопите. Крепостта е разположена на издължена тераса, оформена в подножието на стръмно разклонение на североизточните Родопи, носещо името Св. Марина или Гората. Местното население нарича крепостта „Калето“. Крепостта е имала функции на гранична стражева крепост. Охранявала е територии между реките Марица и Арда.
Ще посетим също така първата гробница,открита в българските земи, а именно могилата Малтепе, край село Мезек. Тя е и най-внушителната с размерите си тракийска гробница до разкопките в Старосел. Подът на помещенията в гробницата е покрит с каменни плочи в два реда един над друг. Втората настилка покрива останки от женски погребения с трупоизгаряне. При тях са намерени забележителни златни накити с филигран, сред които огърлица и обеци, и сребърни монети на Александър III Велики. По намерените монети погребенията са датирани към края на IV в.пр.Хр. Въпреки че е ограбена в древността, в гробницата са открити ценни произведения на тракийската култура – нагръдник от желязо, сребро и злато, бронзови и глинени съдове, бронзов канделабър (голям трикрак свещник с лампи), украсен с голяма статуетка на танцуващ сатир. По всяка вероятност гробницата е използвана като храм към хероон – място, където се почита култът към божествен покойник чрез определени ритуали и обреди – поднасяне на дарове, жертвопринушения и др.
Ще посетим също така винарна в с. Мезек, където ще имаме възможност за дегустация на местни сортове вина. Философията на винарната е да предлага дегустация на вино, като туристическа атракция и да произвежда екологично чисто вино, по технология максимално близка до "домашната". Дегустацията включва кратка беседа за историческите паметници край село Мезек (средновековна крепост и тракийска гробница), малко история на виното и избата и дегустация на 5 вина с домашно приготвени мезетa.
След посещението на винарната отпътуваме към Бургас, където ще пристигнем вечерта. |